מחנך, עיתונאי והיסטוריון

איש יחיד ומיוחד במינו: יהודי גאה, ישראלי פנאטי, ציוני נלהב, בית"רי בכל רמ"ח איבריו, איש ספר, מחנך ואידיאולוג.

הדלק נר

ביוגרפיה

משה נולד בסנטיאגו, צ'ילה, ב-2 בדצמבר 1932 (בשם מאוריצ'יו ארואסטה). הוא נולד עם בעיית ראייה חמורה, בעיה שסבל ממנה כל חייו, אולם מעולם לא נתן למגבלה זו להפריע לו בפעילותו שכללה מסעות, קריאה וכתיבה. משה הצטיין בלימודיו בבית הספר ואף "קפץ" מספר כיתות והתקבל לבית הספר היוקרתי ביותר בסנטיאגו, אולם הוא מצדו הפציר בהוריו כבר מגיל צעיר שיתירו לו ללמוד בבית ספר יהודי, זאת בעיקר נוכח גילויי אנטישמיות שחווה בבית הספר. בגיל 10 הצטרף לפעילות בקן של תנועת הנוער "השומר הצעיר" ושם ספג בפעם הראשונה את החוויה של ארץ ישראל והציונות.
כשהיה בן 14 עברה כל משפחתו של משה להתגורר בארגנטינה. באותה תקופה נלחמו המחתרות בארץ נגד הבריטים והוצאתו להורג של דב גרונר על ידי הבריטים השפיעה עליו מאוד. אז שמע בפעם הראשונה על תנועת הנוער בית"ר, שתמכה בפעילות הארגון הצבאי הלאומי. הוא הצטרף לתנועה כחניך מן המניין ולימים היה פעיל בבית''ר ומילא תפקידים שונים במשך שנים רבות בצ'ילה וגם בארץ, ביניהם גם כממלא מקום ראש ההנהגה העולמית של בית"ר.

אלבום תמונות ילדות

כשהיה בן 18 חזרה משפחתו לצ'ילה, אז כבר קינן בו הרעיון של עלייה ארצה. הוריו התנגדו נחרצות, בין היתר בשל בעיית הראייה שלו, אולם עקשנותו הכריעה לבסוף את הוריו שהותירו לו לעלות ארצה במסגרת תוכנית בת שנה במימון הסוכנות היהודית. ב-1951 הגיע משה לארץ למכון מדריכי חו"ל בירושלים.
עם תום הלימודים בארץ חזר לצ'ילה ומאותו רגע לא ידע מנוח עד שקיבל את ברכתם של הוריו לעשות עלייה.
ב 1955 עלה לארץ ישראל והצטרף ליישוב 'מבוא בית"ר'. יישוב שנמצא בהרי ירושלים והיה קרוב לגבול הירדני.
המצב הביטחוני היה מתוח והמצב הכלכלי היה דחוק ביותר.
ב-1957 החל את לימודיו באוניברסיטה העברית בירושלים בחוג להיסטוריה וליחסים בינלאומיים.
לאחר סיום לימודיו, למד והוסמך כמורה בתיכון להיסטוריה ואזרחות.

אלבום 1951-1961

ב-1960 הכיר את אשתו לעתיד שרה קוגן, שעלתה מארגנטינה בגפה כמה שנים קודם לכן ושימשה אף היא כמורה בבית הספר "כל ישראל חברים".
בשנת 1961 נישאו בבית הכנסת של קירית האוניברסיטה העברית בירושלים, שנה לאחר מכאן נולד בנם היחיד, יעקב – על שם אביו של משה.
בכל אותם שנים התגורר משה עם משפחתו הצעירה בירושלים.

אלבום תמונות חתונה

את משרתו הראשונה כמורה בתיכון קיבל באופקים שבנגב, אשר אליה היה נוסע כל בוקר מביתו בירושלים.
גישתו המיוחדת כמורה נון-קונפורמיסט המדביק את תלמידיו בחיידק ההיסטוריה הכתה גלים, וכתבות שהופיעו בעיתונות הארצית על "המורה המיוחד" להיסטוריה שמלמד באופקים, הביאו אליו הצעה ללמד באורט רחובות. בעקבות עבודתו זו עבר עם משפחתו להתגורר בראשון לציון.
באותה תקופה, בשל הידרדרות משמעותית במצב הראייה וסכנה לעיוורון תמידי עבר ניתוח מסובך ונותר מספר חודשים בעיניים חבושות לצורך החלמה.
ב-1965, לאחר שחרורו מבית החולים, עברת את שם משפחתו ל"נס-אל".

אלבום 1962-1973

במשך השנים שחלפו, לימד גם באורט נתניה ובסמינרים למורים, כתב מאמרים ועסק במחקר היסטורי.
ב-1974 הוסמך לתואר שני (M.A) בהיסטוריה.
משה הרבה לנסוע בשליחות האוניברסיטה העברית לאמריקה הלטינית כדי להביא ארצה חומרים מהקהילות היהודיות ברחבי היבשת אשר שימשו חומר למחקר היסטורי.
ב-1974, הוא יזם את הקמתה של אמיל"ט – אגודת מחקר יהדות לטינו-אמריקה, ובמשך כל חייו הוא היה בה חבר פעיל.
ב-1975 נסע לשליחות בת שנה בארגנטינה, שם היה נציג של מפלגת חרות באמריקה הלטינית.

אלבום 1974-1984

ב-1979 מונה לתפקיד ראש המחלקה לחינוך בגולה באמריקה הלטינית מטעם הסוכנות.
בתפקיד זה היה אחראי לשיבוץ השליחים, לתוכניות לימודים של בתי הספר השונים, להוצאת חומר חינוכי, לקורסים וכיוב'. ב-1993 פרש לגמלאות.
ב-1999 הוסמך לתואר דוקטור מטעם האוניברסיטה העברית ומאז המשיך להשתתף בכינוסים בינלאומיים בנושאים היסטוריים, לכתוב ולפרסם מחקרים ומאמרים.

אלבום 1985-2000

בשנת 1986 הוא יזם הקמתה של האגודה לקידום המחקר של אמריקה הלטינית כמסגרת רחבה להפצת ידע בתחום לציבור הרחב ושימש כיו"ר פעיל שלה עד לשנת 2005. הוא השתתף בארגון מדור לאמריקה הלטינית בקונגרסים של האיגוד העולמי למדעי היהדות שהתקיימו אחת לארבע שנים, ובהכנה, עריכה ופרסום של שבעה כרכים של קובץ המאמרים – JUDAICA LATINOAMERICANA – בעריכת חברי אמיל"ט. הוא תרם רבות לארגון אירועים ותמיכה בחוקרים שעסקו בתחום שהיה מאד קרוב ללבו.
משה היה שותף בכתיבת האנציקלופדיה העברית ואנציקלופדיה יודאיקה והוציא לאור ספרים, מאמרים ועיתונים רבים. קישור לחלק מהם מופיעים באתר.

אלבום 2001-2014

משה היה סבא "משקיען" וטווה קשרים מיוחדים מאד עם כל אחת מארבע נכדותיו, בשנותיו האחרונות הוא עבר להתגורר בגבעתיים ונפטר בדירתו ב 13 בנובמבר 2014.
הלוייתו התקיימה בבית הקברות ירקון, ונוסף לחברים הספידו אותו גם בנו ושתיים מנכדותיו.
הספד בנו   וידאו
הספד נכדותיו   וידאו נדר   וידאו אושר

סבא במשרה מלאה

פרסומים

מאמריםסיפורים ושיריםספריםעיתונים וכתבי עתזכרונות

לזיכרו

הזיכרונות החוויות וההספדים שהשאירו משפחה וחברים.

הדלק נר

ככל שעובר הזמן, משה אתה חסר לי. היכרתך כמורה שלי להיסטוריה. ממך למדתי מהי התמדה וכח רצון. היינו חברים טובים במשך 47 שנה, בכל שלב בחיי כחבר אתה היית שם גם בשמחה וגם בעצב. פגשתי לאחרונה את אחד מחבריך הרבים וסיכמנו את החברות שלנו אתך: געגוע והרגשה של החמצה, שלא מיצינו את הקשר אתך !!!

מוסקוביץ ישעיהו,
ישראל

הייתה לי הזכות להכיר בן אדם מיוחד מאד, קשה לי לכתוב עליו בלשון עבר. כל מפגש איתו שימח אותי וריתק אותי מאד, מצאנו שפה משותפת להשקפות עולם שלא היו מקובלות על חלק גדול מהאנשים שאני מכיר. הוא היה אדם רגיש , חם ומלא בגאווה בנכדות שלו. כשדיבר עליהן האושר ניבט מעיניו. יהיה זכרו ברוך

בועז גולדברג,
ישראל

היינו חברים טובים והלכנו ביחד בדרכים המשותפות למען יהדות אמל"ט וקידום המחקר עליה והכרתה. אזכור אותו, את "המשימתיות" וחוש ההומור שלו עם געגועים ועם חיוך. אפרים

אפרים זדוף,
ישראל

הכרתי את משה שחבר משפחה . בארוחות ערב התענגנו על שיח רב גוני עם רקע עמוק בכל תחום. מאגר ידע וחוכמה מדהימים. תחסר לנו מאוד.

ניסים צור,
ישראל

הוא היה סבא יקר ארך היה לי כיף להכיר אותו ה8 וחצי שנים האלה אני מקווה שיהיה לכה כיף בחיים הבאים ורק שתדע אני תמיד אזכור אותך

ליבי,
Israel

התחברנו למשה עוד בשנת 1958 ומאז תמיד נהננו להפגש ולהליף מילים חמים וידידותיים תמיד עקבנו אחרי פירסומיו הרבים ובהחלט יהיה חסר לנו מאד

ניצה ומרדכי זלמון,
Israel

בשבילי תמיד היית דמות הסבא שפיצה על היעדר סבתות . בחום ובאהבה הגדולה שהרעפת על הבנות, הסבלנות וההשקעה האדירה שחזרה אליך דרך אהבתן. תחסר לנו מאד. יהי זכרך נצור בליבנו תמיד.מיכל

מיכל נס-אל,
Israel

לסבא המדהים שלי. עברו כבר כימעט חודשיים שלמים וכבר מרגישים את החור שניפער בלבבות של כל מי שסבב אותך. אני מתנחמת בעובדה שעכשיו אתה במקום טוב יותר ושלא כואב לך. ושאתה מסתכל עלינו מלמעלה ומשגיח עלינו בצורה הכי טובה שיש-כמו שתמיד רצית.חושבת עליך כל יום כל הזמן . תדע שהמון אנשים היו בהלוויה שלך ונתנו לך את מלוא הכבוד הראוי לך. אפילו שרו לך את המנון בית"ר ואני בטוחה שהיית שם ושמעת והתרגשת כמו כל אחד שנכח שם. כמו שאתה בטח זוכר אצלנו מאמינים מאוד במשפחה בגלגולי נשמות. אני תוהה לאיזה גילגול התגלגלת. אם בכלל יש צורך להתגלגל כי לדעתי חווית כל שיעור שרק אפשר. אני מ

סימן נס-אל,
ישראל

למשה המורה והמחנך. שמח על הזכות שהיתה לי להכיר אותך. להיות תלמידך ביוהנה זבוטינסקי. מורה מיוחד מלא הומור וקסם. באישיותך המיוחדת הייתה פדגוג ומורה לחיים. תודה לך.

שריקי מרדכי,
Israel

עברו כמעט חודשיים מאז שמשה איננו איתנו. קשה לי לעכל עובדה זו. משה היה מי שהוביל אותי לציונות ולמשנתו של ז'בוטינסקי. הוא הכין אותי כדי להתקבל למכון למדריכי חו"ל....אחר כך, אני זו שקיבלה את פניו בנמל חיפה כשעלה ארצה. בילינו שנים רבות יחד. חבר יקר ומיוחד לבעלי ולי. כל כך קרובים, כמו משפחה. כמה אנחנו מתגעגעים! הולכים ברחוב ויצמן, מגיעים לדואר, מביטים למעלה אבל הוא כבר לא נמצא שם בקומה השישית. שלשום צפיתי בתכנית "מספרי סיפורים" שמשה כל כך אהב ולא יכולתי לדון בה ולצחוק איתו. תמיד אזכור אותו באהבה.

לילי ארנסבורג,
Israel

סבא יקר ואהוב , היית (ועדיין) דמות משמעותית ביותר עבורי אשר השפיעה ומשפיעה עליי כאדם, אמשיך ללכת בדרכך ולשמר את המסורת היהודית והציונית. אתה חסר לי ותמיד תישאר קרוב לליבי. מתגעגעת ואוהבת נכדתך (השלישית)- אושר

אושר נס-אל,
Israel

סבא מקווה שאתה נמצא במקום טוב יותר עכשיו... מתגעגעת מאד וחושבת עלייך הרבה. אוהבת אותך עד הכוכבים וחזרה.

נדר,
Israel

את משה הכרתי ימים ספורים לפני מותו לפגישה אחת בלבד. לא די בפגישה אחת כדי לאמוד את עושרו הפנימי ואת היקף אישיותו ועשייתו של משה, אך די בה כדי להתחיל להבין איזה אדם מדהים ויוצא דופן הוא היה. דרך סיפוריו, בדיחותיו, אמונתו ולהט הדיבור שנדמה היה כי עוד רגע ישרוף את מילותיו שלו עצמו, ולא פחות מכך דרך הקשר המרגש ויוצא הדופן שלו עם בנו, הבנתי אט אט איזו זכות הייתה זו עבורי לפגוש אדם כמותו. על הזכות הזו שהענקת לי, משה, תודה!

אדם רצון,
ישראל

את משה הכרתי לפני כ-20 שנה באחד מהכנסים של אמילת. מהמפגש הראשון נוצר בינינו קשר טוב בגלל נועם הליכותיו. הפליאה אותי יכולתו לחקור ולהציג נושאים סבוכים בצורה ברורה למרות קשיי הראייה שלו. צער לי על מותו, אזכור אותו לטובה

יהודה לוין,
ישראל

אם הייתי צריך לתמצת את אישיותו וסגולותיו של משה נס-אל למאפיין בולט אחד, הייתי בוחר - איש חינוך, בכל רמ"ח ושס"ה. כך כבית"רי למופת, כך כמורה להיסטוריה, כחוקר מלומד, כעיתונאי ופובליציסט. הוא ניחן ביכולת מופלאה לתקשר עם בני נוער, להשפיע עליהם מרוחו הציונית, מהידע ורוחב האופקים שלו. מאז פגשתיו לראשונה במעו"ז בית"ר בראשון לציון - הוא הגיע לסייע ולתמוך - צעדנו כברת-דרך ארוכה יחד, חברים ושותפים לרעיון ולפעילות פוליטית, לכתיבה היסטורית ועיתונאית. משה היה אדם לא-שגרתי, עם "צבע" משלו, רוח-לחימה והומור מיוחד. חייל מעמיק ואמיץ בשירות העם והמולדת. יהי זכרך ברוך.

יוסי שילה,
ישראל

משה, היית בשבילי חבר יקר, מורה, מדריך ואיש סוד. הכרתיך לפני 40 שנה, שנים במהלכן היו תקופות בהם נפגשנו לעיתים קרובות ובילינו יחדיו שעות ארוכות, שעות בהם למדתי ממך רבות. היית בשבילי דמות אבהית מוערכת ואהובה. אתגעגע לשיחותינו הארוכות בעוד אנחנו מטיילים רגלית ברחובות ירושלים. צעדנו קילומטרים בהם אתה עם ראייתך "המצוינת" הובלת תוך שניהלנו שיחות בנושאים מגוונים. את זיכרונותיי ממך אנצור לתמיד עם כל הכבוד האהבה וההערכה שחשתי כלפיך. יהיה זכרך ברוך אלכס ארנסבורג

אלכס ארנסבורג,
ישראל

משה היה קולגה יקר, ידען גדול ומאד פתוח. הוא חידש הרבה בתולדות יהודי צ'ילה והגירת יוצאי מונסטיר. הוצאתו לאור של Revista Oriente y Occidente במשך כל כך הרבה שנים על ידו היא מופת לשקדנות. מגיעה לו הוקרה רבה בייסוד אוגדת אמי"לט. למשה היה חוש הומור מפותח והיה איש חביב ביותר, גם אני שותף לפאתוס שלו באיסוף ספרים וכל פעם מחדש הייתי נדהם לראות את ספרייתו הגדולה. משה יחסר לנו , יהי זכרו ברוך

יצחק כרם,
ישראל

משה היה איש אמיץ שנאבק כל חייו נגד כל הסיכויים. נאבק וניצח לנוכח הקושי בראיה. למד עד הגעתו לתואר דוקטור. נסעה לחצי עולם בגפוו. עזר לכל חבריו. בן אדם ומופת!

אסתר ומרדכי בנארי. חבריו עו,
ישראל

משה היה אדם יוצא דופן ששילב השכלה רחבה עם מחויבות אידיאולוגית ומחקרית. הוא הלך בדרכו בלי להתחשב במוסכמות חברתיות או במגבלות רפואיות. הוא הגשים את הפתגם "אין דבר העומד בפני הרצון".

מרגלית בז'ר,
Israel

משה היה מדריך וחבר יקר יהי זכרו ברוך

רות ואהרן סגיר,
ישראל

משתתף בצערך

Amos Shacham,
Israel

מצטערת על האיחור בכתיבה. אני מרגישה שאני כותבת בשביל שניים, למרות שג'קי כבר איננו ביננו כמו משה, אני יודעת עד כמה הוא אהב והעריך אותו. וגם אני מעריכה מאוד איך למרות המגבלות, למשה דבר לא עצר בעדו לעשות ולשאוף לעוד. עינת

עינת בן ארי,
ישראל

Z"L

Marcos,
Chile

So sorry to hear of Moshe's passing.

David Hirsch,
USA

Que DS sepa devolver todo lo que Moshe entregó a la familia y a todo el pueblo judío en Israel y la diáspora.

Javier Eskenazi Arueste,
Chile

Para mi Moshe Nes El fue muy importante. Si bien no lo conoci en persona, a traves de sus textos pude conocer sobre el judaismo en Chile. Gracias a sus textos me di cuenta lo importante que es seguir el camino de la investigacion para comprender el devenir del pueblo judio, lo que realizo actualmente como periodista y magister en filosofia.

Paula Calderón,
Chile

Nos encontramos por primera vez con Moshé cuando él recién volvia de Argentina, en 1950. Los betarim chilenos estábamos en el campamento de verano que hacíamos anualmente. Moshé llegó despues de una larga caminata pues su deseo era estar con los betarim. Más de 60 anyos pasaron y Moshé no cambió su entusiasmo por el movimiento juvenil, por el sionismo, por la política, la educación, la literatura, el estudio de la historia sobre todo del judaismo latino-americano. Moshé se ha ido pero su herencia intellectual seguirá viviendo para siempre Moshé: Tu puerta está cerrada Ya nadie me contesta La luz está apagada Y todo sin respuesta.

ברוך ארנסבורג,
Israel

Mi querido tío abuelo, al que tuve el honor de poder visitar cada vez que viajé a Israel. Con el que compartí lindas tardes llenas de conversaciones e historias familiares, siempre acompañados de nuestra taza de café. Un ejemplo de hombre y sionismo. Estoy segura que donde estás, estás mejor, en compañía de mi abuerlo Isaac, del que tanto me hiciste acordar. Israel ya no será lo mismo sin ti... Te extraño, te quiero y espero nos volvamos a encontrar en un futuro... tu sobrina nieta, como me decías, Daphne.

Daphne Dionizis,
Chile

Israel

Joseph Gorodischer ,
ישראל

Gran dolor causa la triste noticia a la Comunidad Chilena y a la gran cadena de amigos y colegas, en Chile e Israel. Encontré a Moshe en diferentes intersecciones de la Vida. De 1946 cuándo entro al Movimiento Hashomer Hatzair en Santiago, Chile. Asta en los últimos años nos encontramos en el circulo de Estudios Historia Judia donde el representaba sus trabajos bajo AMILAT – Asociacion de Investigadores del Judaísmo Latinoamericano. También nos veíamos como miembro del Instituto Israeli Chileno de Cultura. Q.E.P.D. Llevo una brillante y activa carrera Sionista en el marco de su Movimiento en Israel y la Gola. Con su talento intelectual y la fantástica memoria era "Una Enciclopedia andante" que en cualquier momento que se le consultaba sobre el Judaísmo Chileno de inmediato se obtenía la respuesta.

Zeev Hagali,
ישראל

Gran Amigo y de mucha ayuda desinteresada y entusiasta para el desarrollo del trabajo que realizamos en la publicación del libro "Los Judíos en Temuco:100 años de historia" Z.L

Jacob Cohen,
Chile

Fue un verdadero Rabbi para mi durante mi permanencia en el Betar. Despues fue un faro para guiarnos

Mario Mitnik,
Chile

Es una lastima para mi no haber lo conocido mas y aprender de su Sabiduría .... un abrazo fraternal para toda vuestra familia...Cecilia Kibutz Nahal Oz

Cecilia Gallardo,
ישראל

Es con mucha pena que recibo la noticia del fallecimiento de su padre. Nos escribíamos de vez en cuando, y en sus viajes a Chile solía pasar a verme para conversar de temas históricos mientras yo lo urgia a que sacara aquel libro que debió haber escrito con todo el material que tenía reunido sobre la comunidad judía en Chile y que él daba a conocer por goteras mis condolencias por esta dolorosa pérdida y mis oraciones para que Dios lo reciba en su reino. Lo saluda Ricardo Couyoumdjian

Ricardo Couyoumdjian,
Chile

Conocí a Moshe en Chile, el Dirigente del Betar y yo en Ijud Habonim. Moshe recibió una gran influencia Sionista y participando en un curso de un año en Israel el 1951 en el Majón Lemadrijei Jul, donde preparan dirigentes juveniles judíos de toda la gama política y de todas las colectividades judías mundiales. Una experiencia única, que Moshe supo valorarla y desenvolverla. Gracias Moshe por tu contribución a la humanidad.

Emanuel GERSTNER,
Chile

A muestro companero socio funddor y miembro del Directorio desde nuestra iniciacion en 1984 encendimos esta velita en su memoriaץ/ לחברנו מייסד וחבר הנהלת הלשכה לקשרי תרבות ישראל צ"ילה מתחילתה ב 1984, מדליקים נר זה לזכרו .

TOUVIA GOLDSTEIN/INSTUTUTO ISRAELI CHILENO DE CULT,
Israel

fuistes muy importante en mi vida y la de mi familia, siempre estaras presente, en nuestro diario vivir, el amor traspasa los umbrales del aqui.,orgullosa de ser tu sobrina te amamos mucho los dionizis-arueste

patricia arueste knapp,
Chile

Ieraj Grinfeld,
ישראל

Lis Diaz,
Chile

איה אקשטיין,
ישראל

איה אקשטיין,
ישראל

יצחק נוי,
ישראל

גיא קורנפלד,
ישראל

Simona Leibovich,
ישראל

Michael Adrian,
ישראל

קלאודיה,
ישראל

Valeria Navarro Rosenblatt,
Chile

אלברטו מודק,
Israel

Israel Kogan,
ישראל